English site
پنجشنبه 19 تير 1399   20:59:53
|           RSS


مراسم بزرگداشت حسین کاظم پور اردبیلی در وزارت نفت برگزار شد

1399/2/31 چهارشنبه

مراسم بزرگداشت مرحوم حسین کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک با حضور خانواده آن مرحوم، وزرای نفت و خارجه، رئیس دفتر رئیس جمهوری و جمعی از مدیران صنعت نفت و وزارت خارجه برگزار شد.


بیژن زنگنه روز سه‌شنبه (۳۰ اردیبهشت‌ماه) در آیین بزرگداشت مرحوم حسین کاظم‌پور اردبیلی که در فضای باز وزارت نفت برگزار شد، ضمن عرض تسلیت به خانواده ایشان اظهار کرد: به زبانم نمی‌آید بگویم مرحوم کاظم‌پور. هنوز وجودم رفتن ایشان را باور نکرده است و این روزها برای من روزهای بسیار سختی است، چراکه یک برادر عزیز، یک رفیق شفیق و یک همکار درستکار و وفادار را از دست داده‌ام.

وی ضمن تسلیت به خانواده آقای کاظم‌پور اردبیلی و همه بستگانشان افزود: من به مقام معظم رهبری و ملت ایران تسلیت می گویم، چراکه یک خدمتگزار وفادار و فرزند رشید خود را از دست داده است.

وزیر نفت با بیان اینکه بنده ۲۳ سال از نزدیک با آقای کاظم‌پور اردبیلی کار کرده‌ام، ادامه داد: بنده بر دیانت، تقوا، شجاعت، دلسوزی و درستکاری ایشان شهادت می‌دهم. ایشان عاشق ایران و سربلندی کشور و منافع ملی بود و از منافع ملی کوتاه نمی‌آمد.

زنگنه با تأکید بر بی‌ادعایی آقای کاظم‌پور اردبیلی و اینکه الان این موضوع عنوان شده است که ایشان در حزب جمهوری اسلامی مجروح و جانباز شده است، در صورتی که نه خودش هرگز این موضوع را عنوان کرد و نه خواست که از مزایای آن استفاده کند، اظهار کرد: حسین بسیار بی‌توقع بود و هر توقعی داشت برای جمهوری اسلامی و مردم ایران و سربلندی ایران بود. آخرین پیامک ایشان به من درباره وضعیت معیشت مردم بود که بسیار در این زمینه دغدغه داشت.

زنگنه با بیان اینکه کاظم‌پور فرد بزرگی بود، در وصف درگذشت ایشان یادآور شد: رفتی و رفتن تو آتش نهاد بر دل، از کاروان چه ماند جز آتشی به منزل.

وزیر نفت در ادامه به این غزل از مولوی اشاره کرد:
        گفت کسی خواجه سنایی بمرد             مرگ چنین خواجه نه کاریست خرد      
        کاه نبود او که به بادی پرید                آب نبود او که به سرما فسرد     
        شانه نبود او که به مویی شکست          دانه نبود او که زمینش فشرد    
        گنج زری بود در این خاکدان              کو دو جهان را بجوی می‌شمرد   
        قالب خاکی سوی خاکی فکند              جان خرد سوی سماوات برد      
        جان دوم را که ندانند خلق                 مغلطه گوییم به جانان سپرد     
        صاف درآمیخت به دردی می              بر سر خم رفت جدا شد ز درد   

وزیر نفت با بیان اینکه ان‌شاءالله خداوند ایشان را با ابرار، نیکان و اولیای خودش محشور کند، افزود: گنج زر، در دست هر کسی می‌تواند باشد اما انسانیت خصلتی است که کمتر کس می‌تواند به آن دست یابد.

زنگنه با بیان اینکه آقای کاظم‌پور امروز با ره‌ توشه پرباری به محضر خداوند متعال رفته است و امیدوارم خداوند هم این توفیق را به من بدهد که با ره ‌توشه‌ای بروم که در درگاه خداوند شرمسار نباشم، گفت: درگذشت ایشان برای همه ما یک ضایعه بود، اما مرگ یک واقعیت است. چه خوب که انسان مانند وی از دنیا برود؛ شرافتمند زندگی کند و شرافتمند از دنیا برود و با نام نیک از او یاد کنند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه ایشان دسترسی به ابزاری برای دستیابی به منافع خود داشت، اما من شهادت می‌دهم که از هیچ ابزاری برای منفعت شخصی از آنچه در کار دولتی داشت، استفاده نکرد، ادامه داد: وی یک ذره در یک معامله نفتی و یک فعل و انفعال نفتی حضور پیدا و دخالت نمی‌کرد. اوشرافتمندانه کار کرد و این موضوع بسیار مهمی است.

زنگنه تصریح کرد: آقای کاظم‌پور انسان بود و از خداوند متعال آرزو می‌کنم که ما بتوانیم از خوبی‌های ایشان تأثیر بگیریم.

کسانی که به «حسین» ناروا کردند، توبه کنند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز در آیین بزرگداشت مرحوم حسین کاظم‌پور اردبیلی اظهار کرد: حسین کاظم‌پور و حسین شیخ الاسلام دو اسمی هستند که هیچ گاه برای من از هم جدا نمی‌شوند؛ دو دیدگاه متضاد فکری اما هر دو می‌دانستند که صادقانه برای سربلندی این ملت و این آب و خاک تلاش می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه من از ابتدای ورودم به حوزه دیپلماسی به‌عنوان یک دانشجوی دکترا در نیویورک به محضر حسین کاظم‌پور رسیدم، زمانی که ایشان به عنوان معاون وزیر امور خارجه همراه دکتر ولایتی به نیویورک می‌آمد و نمونه بارز مردانگی و سخت‌کوشی بود، افزود: حسین مردی خوش‌فکر، تیزبین، شجاع و بی‌تکلف بود و با یک کارمند محلی آنچنان رفتار می‌کرد که گویی با همتای خود رفتار می‌کند.

ظریف به زمانی که در سال ۶۷ پس از پایان دکترا، به تهران برگشت و مشاور وزیر در امور قطعنامه ۵۹۸ شد، اشاره کرد و افزود: با حسین حدود یک سال هم‌اتاق بودم که چه بسیار از ایشان آموختم و او برای من یک الگو و نمونه است. به من درس انسانیت، بزرگی و شجاعت آموخت. امیدوارم بتوانیم مانند حسین، شجاع و بی‌تکلف باشیم و برای سربلندی این آب و خاک از همه چیزمان مایه بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه حسین پیشنهاد نمایندگی دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل را باوجود اینکه بسیار سختی کشیده بود و بسیار به او جفا شد، پذیرفت، تصریح کرد: من امروز از کسانی که به حسین ناروا کردند می‌خواهم در محضر خداوند توبه کنند، از همسر حسین حلالیت بطلبند. بد کردند؛ بسیار بد کردند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه به پاس خدمات حسین کاظم‌پور اردبیلی و حسین شیخ‌الاسلام، دو سالن وزارت امور خارجه را به نام این دو بزرگوار نامگذاری خواهیم کرد، گفت: همه بدانند برای خدمت به ایران و این مردم راست و چپ بودن مهم نیست؛ دل در گرو این مردم داشتن و عاشق این آب و خاک بودن مهم است.

برای دیدن تصاویر این مراسم اینجا کلیک کنید.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 885
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768